Gündelik

Bitcoin Çek Cumhuriyeti’nde Euro’dan Daha Popüler

Çek Cumhuriyeti’nde yapılan bir anket, koruna dışındaki para birimlerine karşı tutumun belirlenmesini hedefledi. Sonuçlar ise bir hayli şaşırttı. Çünkü Çekler arasında kripto paralar, Euro’dan daha popüler konumdalar. Anket katılımcılarının birçoğunun, dövizlere yönelmek yerine kripto para almak istedikleri sonucu elde edildi.

525 Çek arasında yapılan ankete göre; Amerikan doları ve Euro, döviz yatırımlarında 1 numaralı seçenek olarak görülmüyor.

 

Çünkü Çekler, kripto paralara daha fazla ilgi duyuyor. Hala endişe duysalar bile bitcoin ve ethereum gibi kripto paralarda görülen yatırım fırsatlarıyla ilgileniyorlar. Ipsos anketine katılan kişilerin yaklaşık yüzde 11’i ise kripto para almak istediklerini itiraf ediyorlar. Yüzde 10,3’ü ise Euro satın almayı düşünebileceklerini belirtiyor.

🚀 Powered by Piyasa.Paratic.com

Çek korunasının serbestleştirilmesinden sonra Euro’ya karşı değer kazandığı ve kayda değer bir iyileşme kaydettiği gözlendi.

 

Çek Ulusal Bankası, Nisan ayında kur tavanını kaldırdı ve ülke parasının değerlenebilir konuma gelmesi sağlandı. EUR/CZK paritesinde de görülen değer kayıpları sonrasında Çek halkının üçte biri serbest dolaşımdaki para birimlerine güvenmeye başladı. Yani halkın yüzde 30’u Çek korunasına, Euro’dan daha çok güveniyor.

🚀 Powered by Piyasa.Paratic.com

Döviz yatırımı yapmayı düşünen Çeklerin yüzde 8,4’ünün kripto paralarla, yüzde 4,2’si de Amerikan dolarıyla ilgileniyor.

 

Geçen yıl Çek Ulusal Bankası, kripto para birimlerinin önemi ve gelenekselleşmesi konusunda çeşitli girişimlerde bulundu. Mali otoriteler ise bitcoinden korkmak için bir sebep olmadığını iddia ettiler. Hatta Çek Ulusal Bankası bitcoin için “iyi bir para birimi” ve istikrarlı bir satın alma gücü ifadelerini kullanmıştı.

🚀 Powered by Piyasa.Paratic.com

Bankanın açıklamalarına göre; dünyadaki toplam bitcoin işlemlerinin yüzde 16’sı Çek Korunası ile yapılıyor.

 

Şu an Çek Cumhuriyeti’nde bitcoin kullanılabiliyor ve hatta bir Rus vatandaşın 35 bitcoin karşılığında Prag’dan bir daire satın aldığı biliniyor. Ayrıca geçen yıl ülkenin en büyük online alışveriş sitesi de bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştı.

 

11 Yaşındaki Andrew Courey Bitcoin’in Kitabını Yazdı!

 

 

Çek Cumhuriyeti’nde ikinci en güvenilir para birimi ise yüzde 26 ile İsviçre frangı oldu.

 

Ülkede yaşanan bazı gelişmelere bağlı olarak Çek korunasının değer kaybettiği durumlarda ise halk; yatırımlarını çeşitlendirmek, riskleri yaymak ve alternatifler bulmak için araştırma yapmaya başlıyor. Anket sonuçları da bu noktada gerçekleri ortaya çıkartıyor.

 

Çek Cumhuriyeti’nde Euro’ya geçiş aşaması hala devam ediyor; ama halkın büyük bir çoğunluğu bunu istemiyor.

 

Yapılan anketlere göre; Çek halkının yüzde 20’den daha azı Euro’ya geçmek istiyor. Buna bağlı olarak ülkede Euro’ya geçiş aşaması süresiz askıya alınmış durumda. Topforex için yapılan Ipsos anketinde ise Çek Cumhuriyeti’nde Euro, güvenilir para birimleri arasında 3. sıraya gerilemiş durumda.

 

Source: Bitcoin Çek Cumhuriyeti’nde Euro’dan Daha Popüler