Sermaye Meselesi

Çalışan Seçmeleri Oyun İle Yapmaya Ne Dersiniz

Kendi İş Fikri Arşivimi Açıyorum Daha önce yapılmamış iş fikirlerimi genel hatlarıyla paylaşmaya karar verdim.Fikirlerimi paylaşmaktaki tek amacım herhangi birini hayata geçirmek isterseniz sadece fikir babası olarak Ayhan YILDIZ‘ı göstermeniz yeterli.  

Problem :

İşletmelerin personel seçiminin insan kaynakları tarafından sağlaması , personel adaylarının oyuna karşı duyarlı olması ve çalışanın yeteneklerine ait bilgi sahibi olunmaması.

Çözüm :

Çalışan mülakatlarının ilk etapta sunulan oyunlarla sağlanması.

Çalışan adaylarının işletmelere karşı olumsuz herhangi bir ön izlenim oluşmasını engellemek ve yeteneklerine tam hakim olabilmek amacıyla mulakat oyunları fikrini halka açıyorum. Mülakat oyunları satış personelinden üst rütbe çalışana kadar her gruba hitap edebilir ve geleceğin seğmenti sayılabilir.Satış danışmanı seçiminde magaza similasyonlarıyla ve adayın kendi cümleleriyle müşteriyi ikna edebilme , stres ve canlı çalışma saati gibi faktörlerle puanlama sistemi oluşturulur.Oluşan bu puanlama tablosu ik’ya iletilir ve ik mülakatını daha uygun biçimde gerçekleştirebilir

Pazarlama Taktiği :

  • Oyun planlandıktan sonra işletmelere sunulabilir ve sermayesi sağlanabilir.
  • Oyun platformlarında beta sulunabilir ve kitle oluşturulabilir.
  • Google reklamları ile etkin tanıtım sağlanabilir.

Personel Seçimi Şimdilerde Nasıl ?

Günümüz şirketleri insan kaynaklarında enkin personel seçmek amacıyla yeni yöntemlere başvurmuş durumda. Artık cv gönderimi yapıldıktan sonra ik departmanları bakmadan online görüşmeler yapıyor ve sonuçları gözlemleriyle değerlendiriyorlar. Bu değerlendirmeler ile personellerin hayatları boyunca yeteneklerinden haberdar olunamıyor. Bizce ekosistemi geliştirmek her zaman mümkün.

Sunduğumuz projeleri geliştirmemize yardımcı olun.