Gündelik

Alibaba’nın Kurucuları Kıyafet Kiralama Girişimine 20 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı!

Alibaba’nın ortak kurucuları Jack Ma ile Joseph Tsai’nin Blue Pool Capital isimli finansal şirketleri aracılığıyla New York’lu bir startupa yatırım yaptığı açıklandı. Yatırımın 20 milyon dolar olduğu belirtilirken, şirketin değerinin yeni kaynak sayesinde yaklaşık 800 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

2009 yılında Jennifer Hyman ile Jennifer Fleiss isimli 2 kadın tarafından kurulan Rent the Runway’in CEO’su, aldıkları yatırımdan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. İşte Hyman’ın açıklamaları ve haberin ayrıntıları;

Başarı hikayesi ile tanıdığımız Jack Ma ve ortağı Joe Tsai, Rent the Runway’a 20 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Recode’un edindiği bilgilere göre, söz konusu yatırım şirketin değerini neredeyse 800 milyon dolara ulaştırdı. Şirket CEO’su Jennifer Hyman yaptığı açıklamada, şirketin yeni bir kaynak arayışı içinde olmamasına rağmen bu fırsat karşısında çok sevindiklerini belirtti.

Alibaba kurucularının masada bulunmasının; küresel beklentileri olan, özellikle de Asya’yla ilgili planlar yapan şirket için avantajlı olacağının üzerinde durdu.

İlaveten; Joe Tsai’nin yönetim kurulu toplantılarında gözlemci olarak yer alacağı fakat oy kullanmayacağı belirtildi. Ve bu yatırım akıllara Alibaba’nın Rent the Runway’i satın almaya talip olup olmayacağı yönünde soruları getirdi. Fakat Hyman, Alibaba’nın şirkete böyle bir amaçla yaklaşmadığını söyledi.

Tüm bunlara ek olarak; yatırımın Rent the Runway için her halükarda faydalı olacağını dile getirdi.

Yani şirket halka arz edilse de satılsa da özel olarak kalsa da yatırım startupın lehine işleyecek. Peki, Alibaba’nın kurucularının böyle büyük bir yatırım yaptığı şirket ne yapıyor? Aslına bakarsanız, Rent the Runway ilk etapta tasarımcıların imzasını taşıyan kıyafetleri uygun fiyatlara kiralayan bir şirketmiş.

New York: Zenginlik, Yaşam Tarzı, Yatırım ve Geleceğin Şehri Kategorilerinde Birinci!

Fakat daha sonra gösterilen yoğun talep ve gelen istekler doğrultusunda, günlük kıyafetler de kiralanmaya başlamış. Ve şirketin başarılı CEO’su Jennifer Hyman’ın sözlerine bakılacak olursa; Rent the Runway’in popülaritesi her geçen gün biraz daha artıyor.

 

Source: Alibaba’nın Kurucuları Kıyafet Kiralama Girişimine 20 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı!